maj 3, 2018
Do niedawna szydełkowanie było raczej rozrywką naszych babć – dziś coraz częściej młode osoby chcą rozpocząć tworzenie swoich pierwszych szalików, czapek i swetrów. Szydełkowanie to dla jednych sposób na dorobienie do domowego budżetu, dla innych satysfakcja z tworzenia niebanalnych ubrań lub po prostu sposób na wieczorny relaks i zajęcie rąk przy filmowym maratonie z rodziną.
Szydełkowanie – predyspozycje i ograniczenia
Szydełkowanie z pewnością nie jest proste – a przynajmniej nie dla osób początkujących. Etap nauki wymaga bardzo dużego skupienia, wielu prób (które często kończą się porażką) oraz pewnych zdolności manualnych. Czy więc szydełkowanie jest dla każdego? Z pewnością nie! Osoby wyjątkowo niecierpliwe, które szybko nudzą się podejmowaną aktywnością oraz takie, które przekładają aktywność fizyczną na bierny relaks, będą miały duże problemy z przezwyciężeniem swoich cech charakteru. Warto jednak spróbować – szydełkowanie uczy nas cierpliwości, rozwija zdolności manualne oraz pozwala na wyciszenie się i skoncentrowanie.
Pierwsze kroki w szydełkowaniu
Na sam początek zastanów się nad swoim pierwszym, własnoręcznie stworzonym dziełem. Nie warto od razu iść na głęboką wodę – zacznij od prostej serwety lub szalika. Z pewnością z pomocą przyjdzie Internet – znajdziesz tutaj wiele filmów instruktażowych oraz stron “krok po kroku”. Możesz również zakupić czasopisma tematyczne, które przeprowadzą Cię przez całą drogę w nauce szydełkowania.
Zakupy dla początkujących
Szydełkowanie jest tanie – przynajmniej na początku. Musisz pamiętać, że innych produktów potrzebujesz by wydziergać sukienkę, torbę lub bluzkę, innych zaś użyjesz do stworzenia swojego swetra, szalika czy bieżnika na stół. W sklepach online zakupisz wszystkie niezbędne akcesoria oraz materiały, jednak na początek wystarczy włóczka i szydełko. Włóczka dla początkujących powinna być średniej grubości. Przedstawia się ją w metrach, które przypadają na 100 gramów produktu. Oznacza to, że najlepiej wybierać taką, której długość wynosi około 200-300 metrów na 100 gramów produktu. Grubsza może być niepraktyczna dla niewprawionych dłoni, cieńsza zaś może szybko się rwać i powodować frustrację już na samym początku nauki. Szydełka najlepiej wybierać stacjonarnie. W dobrej pasmanterii z pewnością możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą w zakupie szydełka dla początkujących, dzięki czemu unikniesz największych trudności w całych zakupach.
Rodzaje włóczki
Pamiętaj, że włóczki mogą być produkowane z różnych materiałów: od bawełny czy wiskozy, przez szlachetny jedwab, aż po ciepłą wełnę. Materiał musisz dobierać w zależności od charakteru produktu – inny wybierzesz do dziergania szalika, inny do stworzenia pierwszej sukienki. To bardzo ważne – początkowo powinnaś unikać zarówno bardzo szorstkich i grubych materiałów, jak i tych delikatnych i szlachetnych. Spokojnie! Po pewnym czasie dojdziesz do takiej wprawy, że doskonale będziesz mogła określić które włóczki będziesz chciała wykorzystywać.
Gdy skompletujesz już poradniki i niezbędne akcesoria, pora wziąć się do roboty! Pamiętaj, że początkowo nie wszystko przebiegnie idealnie a końcowy produkt może znacząco różnić się od Twojej wizji. Jednak nie warto się zniechęcać! Szydełkowanie wymaga przede wszystkim wprawy, co oznacza, że z każdym dniem Twoje umiejętności będą coraz lepsze.
Najnowsze komentarze