beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Łuszczyca – leczenie i objawy

Łuszczyca – leczenie i objawy

wrz 29, 2021

Łuszczyca – co to takiego

Łuszczyca jest szeroko znaną chorobą autoimmunologiczną skóry. Jest to bardzo uciążliwa i przewlekła przypadłość, charakteryzująca się specyficznymi zmianami skórnymi. Nie jest to choroba zakaźna, a jej wystąpienie warunkowane jest przez bardzo dużo czynników. Nie bez znaczenia jest tu występowanie choroby w rodzinie – czyli podłoże genetyczne jak i środowiskowe. Łuszczyca może charakteryzować się różnym nasileniem, od lekkich gródek, czy popękanego naskórka – podobnego do lekkich oparzeń słonecznych, do rozległych ognisk zapalnych – z odchodzącymi całymi płatami skóry.

 

Choroba ta w ostrych stadiach może być bardzo bolesna, natomiast na co dzień nie tylko nieestetyczna, ale także uciążliwa. Musimy również pamiętać, jak bardzo skóra w przypadku łuszczycy jest delikatna i wymagająca specjalnego traktowania. Zwłaszcza, że występuje ona w najróżniejszych miejscach na ciele czy to na głowie, rękach, czy nogach.

Rośliny pomocne przy łuszczycy

Jak możemy się domyśleć zioła w profilaktyce łuszczycy nie zastąpią leków, mogą jednak pomóc w dbaniu o stany zapalne. Różne specyfiki będziemy wykorzystywać zależnie nie tylko od stopnia zapalenia, ale także od miejsca, w którym znajduje się ognisko. Pamiętajmy, że mimo, że nie jest to terapia lekami, warto o naszych zamiarach poinformować lekarza i wysłuchać ewentualnych porad. Gdyż w innym przypadku bardziej możemy sobie zaszkodzić niż pomóc. Rośliny, które wybierzemy do wspomagania leczenia powinny nawilżać skórę objętą stanem chorobowym, a także pomagać w zwalczaniu stanów zapalnych i delikatnym usuwaniu naskórka.

 

Można stosować specyfiki do działania zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego, jednak najlepiej abyśmy zaopatrywali się w nie w aptece. Wśród roślin, których będziemy szukać w składach będzie m.in. aloes, łopian, mniszek lekarski ( powszechnie znany jako mlecz) czy wisiołek. Poza tym powinniśmy wystrzegać się wszelkich drażniących składników i detergentów. Wraz z terapią lekową przypisana przez lekarza, odpowiednia pielęgnacja powinna pomóc w leczeniu stanów zapalnych.