beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Naturalne i przyjazne dla skóry materiały odzieżowe

Naturalne i przyjazne dla skóry materiały odzieżowe

maj 10, 2018

Moda na zdrowy styl życia nie przemija – coraz częściej wybieramy ekologiczne produkty spożywcze, naturalne i delikatne kosmetyki oraz rezygnujemy z silnych, niebezpiecznych dla skóry detergentów. Także nasza świadomość środowiskowa jest z każdym rokiem coraz większa. Coraz częściej rezygnujemy z plastikowych torebek, więcej osób decyduje się na życie zgodnie z ideą “no waste”. Zapominamy jednak, że także to, co ubieramy, ma wpływ na nasze ciała i na środowisko, w którym żyjemy. Jakie materiały odzieżowe wybierać, by móc żyć w zgodzie z naturą?

Bawełna

Bawełniane ubrania stanowią blisko 50% wszystkich produktów odzieżowych, które produkowane są na całym świecie. Materiał ten produkowany jest z rośliny o tej samej nazwie – w wyniku obróbki usuwane są białka, pozostawiane są zaś czyste włókna celulozowe, z których następnie wykonuje się przędzę. Bawełna jest delikatna dla skóry, doskonale sprawdza się podczas upałów, może być również wykorzystywana do produkcji ubranek dla dzieci i alergików. Musimy jednak uważać – często najtańsze produkty mogą być farbowane lub impregnowane niebezpiecznymi chemikaliami.

Len

Len jest naturalnym materiałem, który sprawdza się przede wszystkim latem. Włókna lniane mają specyficzną budowę, dzięki której doskonale odprowadzają ciepło, co wpływa pozytywne na nasze ciała podczas upalnych dni. Dodatkowo materiał ten wykazuje silne właściwości higroskopijne – absorbuje wodę i następnie szybko oddaje ją do powietrza. Dzięki temu ubrania lniane szybko wysychają. Niestety, wiele osób unika ubrań lnianych z powodu szybkiego powstawania wszelkich zagnieceń.

Wełna

Wełna jest naturalnym materiałem, które wykorzystuje futro niektórych zwierząt – w Polsce tradycyjnie wytwarza się ją z futra owiec, jednak na rynku znajdziemy również wyroby z futra lam lub wielbłądów. Wełna jest doskonałym izolatorem co sprawia, że wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji ciepłych ubrań zimowych. Najbardziej cenionym rodzajem wełny jest kaszmir: ten miękki materiał wytwarzany jest z futra kóz kaszmirskich, niestety, w tym przypadku za jakością idzie również wysoka cena.

Jedwab

Jedwab produkowany jest z kokonów jedwabników. Ten drogi materiał ceniony jest przede wszystkim za piękną, błyszczącą strukturę oraz doskonałe warunki do noszenia. Jedwabne ubrania są wyjątkowo lekkie, zwiewne i zapewniają obieg powietrza. Niestety, podobnie jak w przypadku lnu, wiele osób unika kupna jedwabnych ubrań nie tylko w powodu ceny, ale również dlatego, że szybko się on gniecie.

Wiskoza

Wiskoza jest naturalnym materiałem, który jednak wymaga obróbki chemicznej. Produkowany jest z naturalnych włókien celulozowych, zwykle pochodzących z drzew iglastych. Włókna te następnie są poddawane pod działanie różnych substancji chemicznej. Dobrej jakości wiskoza jest bezpieczna dla zdrowia oraz środowiska, dodatkowo jest wyjątkowo lekka i przewiewna. Możemy trafić jednak na produkty gorszej jakości, które mogą powodować alergie, a ich produkcja może negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Choć pochodzenie tych materiałów jest w pełni naturalne, musimy pamiętać, że każda obróbka chemiczna może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto wybierać dobrej jakości produkty, barwione naturalnymi substancjami tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.