beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Co warto wiedzieć o perfumach?

Co warto wiedzieć o perfumach?

mar 28, 2020

Perfum używa prawie każdy, ale gdyby ktoś zapytał nas nagle czym właściwie są perfumy, czy potrafilibyśmy podać mu jakąś sensowną definicję? Zwykle to, co przychodzi wówczas na myśl to zapach. I nic więcej. Co jeszcze można powiedzieć o perfumach?

Co składa się na perfumy

Wszystkie encyklopedyczne czy słownikowe źródła podają, że perfumy są inaczej mieszanką czy też kompozycją związków aromatycznych olejków lub olejków eterycznych, a do tego dodane są odpowiednie rozpuszczalniki i substancje przedłużające trwałość. Cala kompozycja ma nadać ciału ludzkiemu przyjemny i oryginalny zapach. Używa się ich także do nadawania zapachu pomieszczeniom lub przedmiotom.

Naturalne lub syntetyczne

To z czego produkowane są perfumy, to substancje albo pochodzenia naturalnego, albo syntetycznie wytwarzane. Taki zapach może kosztować całkiem sporo, jeśli są to substancje naturalne, a do tego dość rzadko występujące w przyrodzie, ponieważ żeby zebrać substancję do perfum potrzeba jej naprawdę duże ilości, a to generuje spore koszty produkcji.

Nuty zapachowe

Każda bardziej złożona kompozycja zapachowa w perfumach składa się zwykle trzech głównych części, określanych jako nuta głowy, nuta serca i nuta bazy. Są to te części zapachu, które uwalniają się odpowiednio w pierwszym kontakcie z nim, po kilkunastu minutach, oraz te, które wyczuwalne są najdłużej i wydzielają się na przykład pod wpływem ciepła ciała, na którym nosi się ten zapach.

Oryginalność perfum

Ponieważ perfumy znanych producentów potrafią kosztować dość dużo, powszechnie się je podrabia. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, że kupione przez nas perfumy nie są oryginalne, warto wiedzieć, gdzie sprawdzić kod perfum. Każde perfumy zawierają bowiem na dnie buteleczki specjalny kod – numer, który można rozszyfrować na przeznaczonej do tego stronie internetowej. Jeśli strona pokaże nam komunikat, że numer nie jest prawidłowy, może to niestety oznaczać, że nabyliśmy podróbkę. W innym wypadku otrzymamy informację o numerze seryjnym i dacie produkcji perfum.