beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Rozmowa o pracę – ubiór, makijaż, biżuteria

Rozmowa o pracę – ubiór, makijaż, biżuteria

kw. 11, 2018

Każdy z nas w swoim życiu przynajmniej kilka razy uczestniczy w rozmowach w sprawie pracy. To sytuacja o charakterze biznesowym, podczas której powinniśmy zaprezentować się z najlepszej strony. Nasz wygląd jest pierwszą rzeczą na którą zwraca uwagę rekruter – z jednej strony liczy się profesjonalizm i “biznesowy” ubiór, z drugiej zaś często nie chcemy przesadzić, by nie wyjść na zbytnich formalistów. O czym musimy pamiętać w trakcie kompletowania stroju, by zaprezentować się jak najlepiej?

Dobierz strój do charakteru firmy!

Oczywiście, trudno wcześniej określić czy dane przedsiębiorstwo posiada dress code. Z założenia aplikując na niższe stanowiska w niewielkich przedsiębiorstwach powinniśmy zachować umiar, równocześnie pamiętając o elegancji. W tym przypadku sprawdzą się eleganckie, materiałowe spodnie, zakryte, schludne obuwie oraz bluzka w stonowanych kolorach lub koszula. Jeśli lubimy zaszaleć z ubiorem, możemy zdecydować się na wyraźniejsze kolory – żółta marynarka lub elegancka bluzka w kolorze fuksji z pewnością nie zostaną odebrane jako faux pas. Jako dodatki możemy wybrać modne kamizelki, wyrazisty sweter lub awangardową torebkę. W przypadku aplikowania na stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, zdecydowanie bardziej powinniśmy postawić na klasykę. Czarna sukienka przed kolano, garsonka w stonowanych kolorach lub tradycyjne zestawienie ołówkowej spódnicy i koszuli z pewnością pozwolą nam wpasować się w środowisko przedsiębiorstwa.

Nie przesadź z makijażem!

Makijaż na rozmowę o pracę powinien być stonowany i neutralny. Dobrze sprawdza się tak zwany makijaż “no make up”, który polega na delikatnym podkreśleniu urody i wyrównaniu kolorytu skóry, bez widocznych kolorowych elementów makijażowych. Nieco innymi prawami rządzą się wszelkie zawody artystyczne, które wymagają kreatywności i nieszablonowego myślenia. To sytuacja w której konwenanse przestają obowiązywać – musimy jednak pamiętać, że nawet w takiej sytuacji nasz makijaż powinien wyglądać profesjonalnie oraz musi zostać wykonany wyjątkowo starannie.

Biżuteria – tak czy nie?

W sytuacjach biznesowych – a taką jest rozmowa o pracę – z zasady unika się nadmiernej biżuterii. Musimy pamiętać, że obrączka, sygnety oraz pierścionki zaręczynowe nie wliczają się do biżuterii ozdobnej. W tym przypadku warto postawić na klasykę – delikatny złoty lub srebrny łańcuszek, cienka bransoletka oraz mało widoczne kolczyki z pewnością umożliwiają profesjonalne wkomponowanie całości biżuterii w resztę stroju. Powinniśmy rezygnować z ozdobnych, dużych pierścionków, ciężkich wisiorów czy wiszących kolczyków – o ile są one dozwolone w przypadku aplikowania na niższe stanowiska, o tyle już w przypadku stanowisk specjalistycznych czy kierowniczych mogą zostać odebrane bardzo negatywnie. Nasza biżuteria powinna być także dobrana do stroju. W przypadku minimalistycznej, czarnej sukienki możemy pozwolić sobie na eleganckie, nieco dłuższe niż “wkrętki” kolczyki, jednak zachowajmy zasadę umiaru.

Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na profesjonalny wygląd kandydatów. W końcu to właśnie on jest w pewnym stopniu wizytówką każdej firmy. Dobre dopasowanie stroju do okoliczności oraz zachowanie umiaru i elegancji w przypadku biżuterii i makijażu, to z pewnością najlepsza recepta na pozytywne rozpatrzenie naszej kandydatury.