beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Bawełna – charakterystyka i zastosowanie rośliny

Bawełna – charakterystyka i zastosowanie rośliny

maj 20, 2018

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych surowców, które wykorzystywane są do produkcji ubrań. To materiał, który możemy bezpiecznie stosować – jest w pełni naturalny, nie uczula oraz może być stosowany do produkcji ubranek dziecięcych.

Bawełna – (nie)zwykła roślina

Bawełna pozyskiwana jest z włókien rośliny o tej samej nazwie. Włókna te składają się w 90% z celulozy, co sprawia, że po usunięciu białek roślinnych zostaje większa część surowca. Bawełna uprawiana jest niemal we wszystkich częściach świata, możemy ją spotkać również na dzikich terenach – szczególnie w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej Bawełna należy do rodziny roślin ślazowatych, a znanych jest jej niemal 40 gatunków, z których wiele używanych jest do produkcji materiału, tak cenionego ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.

Zastosowanie bawełny

Swetry bawełniane, lekkie letnie koszulki czy wygodna bielizna z bawełny znane są z pewnością każdemu. Bawełna wykorzystywana jest jednak także do produkcji opatrunków czy gazy. Jednak sama roślina wykorzystywana jest do produkcji bardzo wielu produktów – świec, mydeł czy kosmetyków pielęgnacyjnych. Szczególnie doceniana jest w przemyśle kosmetycznym: w każdej drogerii znajdziemy szampony, żele i kremy, które w swoim składzie zawierają tą roślinę. Z bawełny produkuje się również jadalny olej, który wykorzystuje się zarówno jako dodatek do margaryn, jak i jako samodzielny i wartościowy produkt.

Bawełna w przemyśle tekstylnym

Materiał, który produkowany jest z włókien bawełny, ceniony jest przez ludzi na całym świecie. Bawełna wykazuje duże właściwości higroskopijne – absorbuje wodę, jednak struktura materiału sprawia, że równie szybko ją oddaje. Oznacza to, że ubrania produkowane z bawełny bardzo szybko wysychają. Bawełna zapewnia dostęp powietrza, przez co wykorzystywana jest do produkcji ubrań letnich oraz bielizny. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy surowiec tekstylny może być poddawany chemicznej obróbce, co często oznacza szkodliwość dla naszego zdrowia. Czysta bawełna jest jednak antyalergiczna, doskonale sprawdza się do produkcji ubrań dla dzieci, a odpowiednio przetworzona swoje zastosowanie znajduje także przy produkcji opatrunków.

Bawełna w domu

Każdy z nas może hodować bawełnę w domu! Najbardziej popularna jest bawełna indyjska, która dodatkowo jest rośliną wyjątkowo niewymagającą. Bawełna indyjska może urosnąć nawet na wysokość 4 metrów, choć zazwyczaj przyjmuje wysokość o połowę niższą. Kwiaty bawełny zawierają niewielkie orzechy, które po pewnym czasie pękają i wydostają się z nich jasne włókna, które następnie przetwarzane są na materiał wykorzystywany do produkcji ubrań. Najdłuższe włókna dochodzą do długości 6-6, 5cm. To właśnie one są najbardziej wartościowe i najprostsze w obróbce. Jeśli chcemy wyprodukować nasz pierwszy materiał, to właśnie z tych włókien musimy utkać przędza, które następnie będą mogły zostać przerobione w surowiec o stałej, znanej nam strukturze.

Bawełna jest niezwykle popularnym materiałem, z którego wytwarzane jest około 50% odzieży na całym świecie. To jednak również roślina, która swoje zastosowanie znajduje w kuchni i łazience. Choć mało kto dziś uprawia w domu bawełnę, by później tworzyć z niej zwarte materiały, często wykorzystywana jest jako oryginalna ozdoba domów i ogrodów.