beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

3 miesiąc ciąży

3 miesiąc ciąży

lut 3, 2020

Wraz z zakończeniem się pierwszego trymestru ciąży, narządy płodu są już ukształtowane, a płód potrafi już wykonywać wiele ruchów. Z początkiem trzeciego miesiąca płód mierzy 5-6 centymetrów i waży około 8g.

3 miesiąc ciąży

Najważniejsze narządy wewnętrzne, takie jak: serce, nerki, wątroba, jelita, mózg są już ukształtowane i funkcjonują. Przez resztę ciąży będą się po prostu powiększały i dojrzewały. W dziesiątym tygodniu od zapłodnienia, hormony zaczyna produkować przysadka mózgowa. Nieustanne zmiany zachodzą także w budowie zewnętrznej dziecka. Palce dłoni i stóp, dotąd połączone błoną, oddzielają się już od siebie i zaczynają wyrastać na nich paznokcie. Na główce pojawiają się pierwsze, delikatne włoski. Oczy przesuwają się ku nosowi, dzięki czemu twarz coraz bardziej przypomina twarz ludzką. Pod zrośniętymi powiekami zaczynają rozwijać się tęczówki. Wykształcone są również obie wargi, które wykonują ruchy otwierania się i zamykania.

 

Również w tym okresie genitalia płodu zaczynają przybierać postać charakterystyczną dla danej płci, jednak dostrzeżenie jej podczas badania USG będzie możliwe najwcześniej po upływie trzynastego tygodnia życia płodowego. Chrząstka, z której zbudowany był dotąd kościec naszego dziecka, stopniowo zaczyna zmieniać się w kość, co sprawia, że szkielet staje się bardziej twardy i nieco mocniejszy. Rozwijają się także mięśnie i połączenia nerwowe. Dzięki temu 12-tygodniowy maluszek potrafi wykonywać już wiele ruchów. Może poruszać rękami i nogami, zginać i prostować palce dłoni, ziewać, ssać swój kciuk, a nawet połykać płyn owodniowy. Ciekawostką jest również występowanie czkawki, które posiadają już nawet 8-tygodniowe płody. Dziecko potrafi również wykonywać różne miny, na przykład: marszczyć czoło czy nieświadomie się uśmiechać. Pod koniec jedenastego tygodnia szyja maluszka, zaczyna podnosić głowę, tak aby wkrótce móc nią obracać. Trzymiesięczny płód rytmicznie porusza także swoją klatką piersiową. W ten sposób ćwiczy ruchy oddechowe, które będą niezbędne, gdy zacznie oddychać samodzielnie powietrzem.