beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Łagodzenie trądziku domowymi metodami

Łagodzenie trądziku domowymi metodami

paź 26, 2020

Wzrost poziomu hormonów w okresie dojrzewania powoduje, że gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Olej zlepia się z martwymi komórkami skóry i innymi odpadami, blokując mieszki włosowe i prowadząc do trądziku. Te zablokowane pory zostają zakażone przez bakterię C. acnes, co prowadzi do zapalenia.
Nienaruszone pryszcze odpadną bez pozostawiania blizny. Jednak zablokowane mieszki włosowe mogą ulec bolesnemu zapaleniu, a w niektórych sytuacjach mogą ulec zakażeniu. Może to powodować dyskomfort, a także może sprawić, że trądzik będzie bardziej widoczny i trudny do zwalczania przez długi czas. Istnieją domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, które warto wypróbować zanim użyjesz silniejszych środków.

Zwracaj uwagę na produkty do mycia

Kup beztłuszczowy płyn do mycia twarzy i myj twarz dwa razy dziennie, raz rano i raz w nocy. Używaj tylko niewielkiej ilości, aby oczyścić twarz bez szorowania skóry. Osusz skórę ręcznikiem zamiast wycierać ją do czysta. Możesz wybrać płyn do mycia twarzy z funkcją złuszczania, która pomoże usunąć warstwę martwego naskórka z powierzchni. Mniej martwej skóry i resztek martwych komórek może zmniejszyć ryzyko zatkania mieszków włosowych.

Mycie twarzy związkiem zwanym nadtlenkiem benzoilu, który zabija szkodliwe bakterie na skórze i odblokowuje kanały tłuszczowe, może być stosowane na trądzik. Środki czyszczące z nadtlenkiem benzoilu można kupić bez recepty. Wybierz płyn do mycia twarzy zawierający 5% nadtlenku benzoilu i używaj go tylko raz dziennie przez tydzień. Po tygodniu używaj go dwa razy dziennie przez cztery lub sześć tygodni, aby złagodzić trądzik.

Stosuj produkty cynkowe

Badania sugerują, że cynk i jego związki mogą pomóc zmniejszyć intensywność trądziku. Pomocne może być miejscowe stosowanie tlenku cynku, ponieważ wchłania on tłuszcz i zmniejsza zaczerwienienie skóry.
Doustne spożycie cynku może przynieść ulgę w trądziku. Jeśli jednak nastolatek ma zdrową dietę, może nie potrzebować suplementacji cynku, ponieważ znajduje się on w różnych produktach spożywczych, w tym w kiełkach pszenicy, płatkach owsianych, nasionach sezamu, produktach drobiowych, owocach morza i mięsie.

Miodowo-cynamonowa maska

Badania sugerują, że połączenie miodu i proszku cynamonowego może działać przeciwko bakteriom wywołującym trądzik. Niektóre naturalne związki zawarte w tych produktach spożywczych mogą działać przeciwko namnażaniu się Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.