beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Dlaczego mój kot ma łupież?

Dlaczego mój kot ma łupież?

lip 31, 2019

Zauważyłeś na sierści swojego kota łuszczące się białe, suche drobinki, przypominające ziarnka piasku? Sierść twojego pupila stała się matowa i pozbawiona blasku? To z pewnością koci łupież. Przypadłość ta nie dotyczy tylko ludzi, może również wystąpić u twojego kota.
Zastanawiasz się co jest przyczyną kociego łupieżu. Niestety nie istnieje tylko jedna przyczyna, powodów może być mnóstwo. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem, który poprzez odpowiednie badania stwierdzi powód łupieżu u twojego kota, a następnie pomoże ci w jego wyleczeniu. Możesz również dokonać własnych obserwacji, czasami wystarczy zakupienie nawilżacza powietrza i problem zostaje rozwiązany. Jednak metoda „prób i błędów” – jeśli twoje kolejne i kolejne pomysły nie działają – może tylko wydłużać czas pomocy zwierzęciu, więc będzie dobrze jeśli mimo wszystko zapytasz o radę specjalisty, ponieważ łupież może być także objawem poważniejszej choroby – nie możesz go lekceważyć.

Koci łupież przyczyny:

1. Mogą to być źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne – warto mieć na uwadze, że posiadając kota musisz wybierać szampony, odżywki, itp. przeznaczone wyłącznie dla zwierząt, odpowiadające jego potrzebom oraz dobrane ze wskazaniem na rasę kota. Używanie „byle jakich” kosmetyków lub – co gorsza – tych dla ludzi, może mieć przykre skutki.
2. Niska wilgotność powietrza – prostym rozwiązaniem jest zakupienie nawilżacza powietrza. Wpłynie to dobrze na kota – ale i na ciebie. Powietrze, np. w okresie grzewczym jest bardzo suche.
3. Słońce – czyli typowe, wielogodzinne wygrzewanie się kotów na słońcu. Co za dużo – to nie do końca zdrowo, może to doprowadzić do przesuszenia skóry twojego pupila.
4. Niewłaściwa dieta i odwodnienie – niezbilansowana dieta, niedobór wielu witamin i minerałów, zbyt mała ilość wody dostarczana organizmowi – twój kot może mieć również i takie problemy. Lekarz może zalecić zmianę diety, a nawet stosowanie specjalnych suplementów.
5. Stres – pamiętaj, że to może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości.
6. Otyłość – otyły kot nie jest w stanie odpowiednio dbać o higienę, może to prowadzić do zmatowienia sierści i wielu innych przypadłości (w tym łupieżu).

Choroby, które mogą wywoływać łupież:
– grzybice,
– choroby pasożytnicze,
– alergie,
– niewydolność nerek,
– nadczynność tarczycy.