beauty hair salon – studio Warszawa Wąwozowa 23

Chińska tradycyjna medycyna poleca

Chińska tradycyjna medycyna poleca

lut 23, 2020

Polyporus to nic innego jak żagiew. Jest to grzyb żyjący na drewnie. Raczej grzyby z tego gatunku nie pasożytują na drzewach. Ma mięsiste owocniki, a kapelusz od spodu ma charakterystyczne rurki. Posiadają trzon poprzez który przyrastają do drewna.
Mimo braku pozorów są to grzyby bardzo cenione w medycynie.

Praktyka

Wiele zastosowań polyporus jest obecnie badane. Obecnie żagwi, a dokładniej żagwi wielogłowej, daje się szansę na polu zwalczania infekcji bakteryjnych, wspieraniu organizmu w pozbyciu się nadmiaru wody, redukcji obrzęków, regulacji ciśnienia krwi, poprawie stanu włosów i skóry, a także w ramach profilaktyki i leczenia raka.

Teoria chińskiej medycyny

Żagiew to grzyb stosowany głównie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Według niem na wspomagać oddawanie moczu, zwłaszcza przy chorobach układu moczowego typu zapalenie pęcherza. Ponad to ma usuwać obrzęki i pozbywać się nadmiaru wody, co jest sprawdzane obecnie w badaniach.

A może pomoże?

Polyporusa stosuje się również do innych dolegliwości. Jednak nie było badań jak na te choroby wpływa żagiew. Stosowanie tego grzyba w niżej podanych przypadkach jest raczej oparte na zasadzie „Nie zaszkodzi, a może pomóc”. Chodzi mianowicie o stosowanie żagwi podczas kuracji po chemioterapii, w celu obniżenia ciśnienia rozkurczowego, wspomożenie przy chorobach skóry i wspieranie jej stanu, przeciwdziałanie rakowi wątroby, usuwanie kamieni moczowych, biegunka, żółtaczka, łysienie plackowate, regulowanie pracy układu limfatycznego.

Gatunki

W Polsce występują dwa gatunki żagwi. Żagiew guzowata, grzyb jadalny, któremu przypisywano kiedyś właściwości lecznicze. Zwłaszcza jeśli chodziło o leczenie gruźlicy.
Drugi gatunek to żagiew wielogłowa. Nazwa pochodzi od specyficznego wyglądu. Z jednego trzonu wyrastają bowiem licznie owocniki. U nas ten gatunek jest rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Jest to grzyb jadalny, zwłaszcza we wschodniej Słowacji, gdzie jest popularnym dodatkiem do dań.